Брати чи віддавати? Яка стратегія взаємодії успішніша?

Брати чи віддавати? Яка стратегія взаємодії успішніша? 24.12.2021

 

Ви читали книгу Адама Гранта «Давати і брати» (Give and Take)? Дуже цікавий підхід, він допоміг мені в написанні книги про вигорання. Грант – наймолодший і найпопулярніший серед студентів професор Уортонської школи бізнесу при Пенсильванському університеті. Присвятив понад 10 років професійного життя вивченню психології взаємовідносин в різних структурах — від Google до ВПС США. Грант підрозділяє людей на тих, хто «дає», «отримує» і «зрівнювач»

  • «Беручі». Вони більше люблять отримувати, ніж віддавати, ставлять свої інтереси вище за інтереси інших людей і частіше схиляють чашу терезів у прийнятті рішень у свій бік. Світ для них – місце суперництва та конкуренції, а життя – вовча дорога, якою необхідно йти, вискалив зуби. Щоб досягти успіху, потрібно бути кращим за інших, тому конкуренти – або загроза, або ресурс, який можна використати, щоб досягти успіху або отримати прибуток. Вони допомагають людям стратегічно, коли їхня вигода перевершує особисті витрати, і роблять усе можливе, щоб їхні зусилля оцінили.
  • «Даючі». На першому місці для них стоять інші люди, віддають перевагу віддавати більше, ніж отримувати самим. Вони намагаються зрозуміти, що потрібно від них оточуючим, і співвідношення витрат і вигоди собі розцінюють як допомогу навіть у разі, коли вигода інших перевищує особисті витрати. Можливо, допомагаючи людям, вони навіть не замислюються про особисті витрати і не чекають нічого натомість. У своїй професії прагнуть бути щедрими, витрачаючи свій час, енергію, знання, навички, ідеї та зв'язки з іншими людьми, дозволяючи цим отримати вигоду.
  • «Врівняльники». Оскільки у професійному житті ми рідко діє в позиції тих, хто «дає» і «бере», то вибираємо стиль взаємодії «вирівнювача». Такі люди діють за принципом справедливості: коли допомагають іншим, захищають власні інтереси, очікуючи на взаємність. Їхній принцип «ти мені – я тобі», а стосунки з оточуючими ґрунтуються на рівному взаємообміні послугами.

Адам Грант встановив чіткий взаємозв'язок між успіхом і стилем взаємодії. За результатами його дослідження, на нижчих сходинках успіху стають даючі. Ті, що беруть, піднімаються набагато вище. Але ось у чому парадокс: на самій вершині успіху знаходяться даючі! Таким чином, беручі опиняються посередині. 

Два класних тести, щоби визначити, хто ви – даючий чи отримуючий (англійською): від Адама Гранта та в романтичних стосунках

А який вас стиль взаємодії: берете, отримуєте чи зрівнюєте? Яка модель успіху в нашому бізнес-контексті? 


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!