Ключ до успіху. Як виховати в дітях твердість характеру

Ключ до успіху. Як виховати в дітях твердість характеру 04.09.2020

Автор: В'ячеслав Халанський

Опубліковано: Новое Время

 

 

У розвитку характеру важливу роль відіграє позитивне мислення.

Ми, як батьки, переймаємося тим, щоб наші діти добре вчилися. Були найкращими в класі. Їхні академічні успіхи — наша постійна тривога. Ми хочемо, щоб дочки і сини успішно закінчили школу, вступили до престижного університету.

За нашими батьківськими тривогами прихований один великий страх: чи буде дитина успішною? Ми так часто сфокусовані на побоюваннях, що забуваємо про найважливіше: навчити наших дітей жити щасливим і позитивним життям. Я хочу презентувати наукову точку зору, що ґрунтується на надійній практиці, як досягти успіху.

Відкриття Анжели Дакворт

Анжела Дакворт — доктор психології, професор в Пенсильванському університеті і консультант керівників компаній з рейтингу Fortune Global 500. Вона запропонувала новий погляд на успіх з точки зору мотивації: чому одні люди стають видатними, а інші зазнають невдачі? Єдине, що ми можемо виміряти в системі освіти — рівень IQ. Але успіх в житті залежить не тільки від інтелекту і таланту.

Пристрасть і наполегливість — ось ті чинники, які визначають успіх

Зі своєю командою Дакворт провела низку досліджень, в яких брали участь менеджери, вчителі, кадети військової академії і учасники Scripps National Spelling Bee — знаменитого конкурсу орфографії. Виявилося, що найбільш значущим фактором успіху в найрізноманітніших сферах були не соціальні навички, не зовнішня краса чи здоров’я і навіть не IQ, а твердість характеру. Твердість характеру Дакворт визначає як пристрасть і наполегливість у досягненні довгострокових цілей: ви щомісяця прагнете до того, щоб зробити майбутнє реальністю.

Навіщо розвивати характер?

Я впевнений, що багато клієнтів ніколи не прийшли б до мене на терапію, якби пройшли навчання з розвитку характеру. Які ж переваги дає виховання характеру?

  1. Допомагає шукати і знаходити свої цінності. Моя дочка до одинадцяти років не могла визначитися з секцією або гуртком. Що тільки вона не перепробувала. Ми з дружиною терпляче чекали. І одного разу дочка заявила, що хоче вивчати корейську мову. Знайшла вчителя і успішно займається. Тепер у неї є пристрасть не тільки вивчити мову, але виїхати вчитися до Кореї.
  2. Дозволяє ставити мету і бачити сенс. Нещодавно друга дочка — їй 13 — підійшла до мене і сказала: «Я хочу усвідомити, для чого живу. Я малюю, ходжу до школи, але що я можу принести в цей світ?». Я застиг — тому що був до глибини душі зворушений її питанням. Відсутність сенсу і мети в житті — це хвороба нашого часу, зазначав австрійський психіатр Віктор Франкл. Діти повинні бачити реальні зміни. Наприклад, я роблю з дочками таке завдання: наприкінці дня прошу їх перелічити, що вони зробили добре і чому. Дивно, але раптом вони відкривають щось нове для себе. До сенсу ми приходимо через цілі. Маленькі цілі важливі.
  3. Допомагає формувати психологічну стійкість і розвивати самоконтроль. Завзятість — це тенденція підтримувати інтерес і прагнення до довгострокових цілей. Самоконтроль — це добровільне регулювання імпульсів за миттєво вдоволених спокус. Поширені запити, з якими звертаються за допомогою до психолога: прокрастинація, перфекціонізм, неможливість визначити межу, проблема із самооцінкою, відсутність мети в житті, неможливість зосередитися, невміння впоратися з бажаннями… Здебільшого це проблеми характеру.
  4. Допомагає мислити позитивно. Коли до мене на терапію приходить клієнт і скаржиться, що не доміеся нічого в порівнянні з іншими, або каже про свій розпач, я прошу розповісти, чого він уже досягнув. І раптом виявляється, що багато чого — але все це забувається. Маючи силу характеру, ми відчуваємо позитивний результат від досягнення. У 1980 році в тому ж Пенсільванському університеті дітей 8−11 років почали навчати позитивному мисленню і, тим самим, розвивати характер. Школярі визначали негативні думки і змінювали їх на позитивні. Через кілька років дослідження показало, що рівень депресії у цих дітей був удвічі нижчим, ніж у тих, хто нічого подібного не робив.
  5. Робить щасливим. Коли я проходив курс позитивної психології в Єльському університеті, ми почали з того, що заповнили чотири об'ємних тести. Під час навчання було дуже багато домашніх завдань. Після закінчення курсу ми пройшли те саме тестування. Мій рівень щастя зріс! Ви хочете, щоб ваші діти були щасливими? Тоді ви повинні допомогти їм зміцнювати силу свого характеру, розвиваючи позитивне мислення.

Чому розвиток характеру неможливий без позитивної мотивації зростання

Пристрасть і наполегливість у досягненні цілей вимагають мотивації, а краще уявлення про мотивацію дає наука про щастя або суб'єктивне благополуччя, яку близько 20 років тому розвинув американський вчений Мартін Селигман. Анжела Дакворт була ученицею і аспіранткою Селигмана, тому в її підході ми можемо побачити основні положення про мотивацію, взяті з позитивної психології Селигмана.

Варто наголосити, що існує мотивація дефіциту і мотивація зростання. При мотивації дефіциту чогось конкретного бракує. Негаразди визначаються рівнем незадоволених потреб. Наприклад, суворі батьки не дали достатньо любові в дитинстві — тому потрібно заповнити цю «діру» в вигляді прихильності. Мотивація «зростання» або можливостей вбачає можливість в потребі. Наприклад, я недобре розуміюсь на математиці в школі. Я хочу її зрозуміти, щоб потім досягти мети, яку поставив — вступити до Гарварду. Ця мотивація іншої якості. А звідси формується і дві різні якості щастя: дефіцитарна — «постійно чогось не вистачає», щось заважає, формується позиція, за якої хтось повинен зробити мене щасливим; і щастя, орієнтоване на зростання і розвиток. Не випадково пізня теорія Абрахама Маслоу про мотивацію була іншою, ніж попередня піраміда.

Ви хочете, щоб ваші діти були щасливими? Тоді ви повинні допомогти їм зміцнювати силу свого характеру, розвиваючи позитивне мислення.

І ще одне важливе зауваження. Вивчена безпорадність — це психічний стан, при якому зв’язок між зусиллям і результатом не відчутний, що народжує вчинений песимізм. Подолати вчинений песимізм можливо, навчившись оптимізму, навчивши себе тому, що хороші події можуть бути закономірними і ми здатні це контролювати — що вкотре підкреслює важливість позитивного мислення для розвитку характеру і досягнення успіху.

Як сформувати та зміцнити мотивацію за допомогою позитивної психології

  1. Допомагайте дитині мислити позитивно. Допомагайте знаходити переваги в тій діяльності, яку обрала ваша дитина. Знаходьте разом з дитиною позитивні зміни. Дізнавайтеся, що їй подобається і приносить радість.
  2. Розповідайте дитині про свої досягнення і про те, як ви впоралися з невдачами, коли були в такому ж віці. Особливо це важливо для підлітків. Дітям потрібен герой. Вони його постійно шукають, наприклад, в особі блогерів, але важливіше реальна історія батьків. Поговоріть про те, як у вас відбувалася перша закоханість. Це потребує часу і відкритості.
  3. Використовуйте правило трьох подяк. Дослідження Селигмана показує, що коли люди записують по три причини для вдячності щовечора протягом 10 днів, рівень їх психологічного благополуччя підвищується. А отже, ви зможете сміливіше рухатися до своєї мрії.
  4. Показуйте своїм дітям, як ви впоралися з труднощами в реальному часі. Днями ми повинні були купити шкільне приладдя. І раптом виникли інші питання, які терміново потрібно було вирішувати. Діти бачили наші сумніви. Але ми з дружиною почали обговорювати, як можемо все встигнути — і знайшли вихід. Незабаром ми всі разом їхали додому, радіючи покупкам і тому, як добре все вирішилося. Діти повинні бачити, як батьки долають складнощі в реальній ситуації.
  5. Зберігайте сімейні ритуали. Під час коронавірусу сімейні ритуали створюють відчуття безпеки. При всіх обмеженнях, які, можливо, ще відновляться, ритуали важливі для розвитку характеру: сімейна вечеря, спільний перегляд фільмів, ігри, прогулянки тощо. Скільки у вас сімейних ритуалів?

Резюме

Щоб стати успішними, вашим дітям необхідна сила характеру, розвинути яку допоможе позитивний підхід. Результат не змусить себе чекати. Анжела Дакворт проводила дослідження з тисячами школярів протягом багатьох років, і її висновок залишається непорушним: діти з твердим характером стають успішними в житті. Пам’ятайте, пристрасть і наполегливість — ось ті чинники, які визначають успіх.


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!