Не знаю, що робити далі… 7 порад для біженців

Не знаю, що робити далі… 7 порад для біженців 25.03.2022

 

Важливо знайти зараз свій сенс. Це щось більше, ніж ми самі. Те, заради чого я можу жити далі. 

Багато людей, які через війну виїхали з України, зараз задаються питанням: «Що робити далі?» Я помітив деякі загальні принципи, які проговорюю з клієнтами, і, думаю, вам це також може допомогти: 

  1. План дій. Створіть собі план на три дні або на тиждень. Спробуйте зрозуміти, що саме вам потрібно зробити. Можливо, знайти тимчасовий притулок чи школу для дітей, або просто прийти в себе та відпочити. Турбота про себе — це також план. 
  2. Почуття вини. У вас може з'явитися відчуття провини, що ви в безпеці. Але дуже важливо зрозуміти, що це може бути також невиражений гнів або агресія через те, що вас позбавили свого житла та звичних умов. Справлятись з виною допомагає розуміння, для кого ви тут знаходитесь: діти, мати, можливо, заради себе, оскільки не витримували сирени повітряної тривоги.  
  3. Турбота про себе. Перший час вам буде хотітись багато спати, відчуватимете втому. Це нормально. Наше тіло після сильного стресу відновлюється. Почніть знову купляти собі щось. Пийте каву. Лягайте вчасно спати. Зменшуйте перебування в телефоні та спілкуйтесь з реальними людьми поруч. Вони потребують також вас.
  4. Чим зайнятися. Спробуйте зрозуміти, що саме ви можете тут робити. Важливо шукати для себе щось, чим би ви хотіли займатись і що підходить вам.
  5. Традиції і ритуали. Створюйте наново традиції сім’ї. Мої діти тільки через три тижні після переїзду змогли подивитися фільм і трохи сміятися. «Господарі дому дивляться фільм разом, як ми це робили до війни» — сказали вони. — «Так давайте зробим і ми це!» І подивились фільм. Починайте бігати, ходити, готувати їжу, як раніше. 
  6. Що робити далі. Спробуйте створити план на півроку. Наприклад, можна сказати собі: «Я буду тут, не знаю, скільки часу, але я буду рухатись далі. Вчити мову. Шукати житло. Спілкуватись. Допомагати нашим військовим або тим, хто потребує допомоги. Але я буду жити далі. Життя продовжується». Є багато потреб. 
  7. Пошук сенсу. Важливо знайти зараз свій сенс. Сенс — це щось більше, ніж ми самі. Створюйте підтримку для своїй сім'ї. Допомагайте комусь, якщо у вас є можливість. Сенс — це те, заради чого я можу жити далі. 

Друзі, поділіться, що саме вам допомагає справлятись з ситуацією та жити далі.

Підтримки нам всім, нашій армії! Та продовжуємо вірити в перемогу! 


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!