Психічне здоров'я: чому нам усім варто стати оптимістами

Психічне здоровя: чому нам усім варто стати оптимістами 10.10.2020

Автор: В'ячеслав Халанський

Вперше опубліковано: Новое Время

 

Я мрію про те, аби 10 жовтня стало для України не просто формальною датою «День психічного здоров'я», але реальним усвідомленням важливості цього дня. І нам є про що турбуватися сьогодні. Про психічне здоров'я можна говорити мовою цифр, але це мало кого стосується. Особливо політиків. Можна розмовляти мовою науки, але це також мало кого може зачіпити. Можна говорити мовою історії. А є історії конкретних людей, які переживають  реальні проблеми з психічним здоров'ям, і це ускладнює їхнє життя. 

Часто чую від своїх клієнтів: «Я не можу зосередитися на роботі через панічні атаки»; «Я не можу знайти роботу через тривогу»; «Я переживаю суїцидальні думки і це не дає мені спокою». Зовсім недавно одна дівчина по роботі мала їхати за кордон, але панічні атаки не давали спокою і сильно ускладнювали досягнення її задач. Питаї її: «Як керіництво дивиться на твою ситуацію?» Вона відповідає: «Я не кажу їм, оскільки це погано може відбитися на моїй кар'єрі».

Ситуація в Україні

У період політичних перегонів я не бачив ані від жодного представника партії заяви про покращення стратегії розвитку психічного здоров'я. І це дивно. Відомо, що в Україні смертність перевищує народжуваність майже вдвічі. Сьогодні ми знаємо (і наукові дослідження це підтверджують – подивіться дослідження доктора Мартіна Селігмана і його команди), як тісно психічне здоров'е пов'язано з фізичним. Психічне здоров'я впливає на одну з основних причин смертності – сердцево-судинні захворювання і смерть внаслідок цього.

30% українців протягом життя хоча б один раз хворіють одним з видів психічного розладу

Яка ситуація в Україні? Згідно статистики, 79% українців потребують допомоги в галузі психічного здоров'я – і не отримують її. 30% українців протягом життя хоча б один раз хворіють одним з видів психічного розладу. При цьому лише 2,5% із загального бюджету, виділеного на охорону здоров'я, спрямовуються на психічне здоров'я. (Нагадаємо, зараз загальне недофінансування психіатричної служби складає 898 млн грн). Також ми спостерігаємо тісний взаємозв'язок між погіршенням психічного здоров'я і бідністю, безробіттям і відсутністю відчуття безпеки, що посилюється впливом конфлікту на сході України.

За даними опитування «Психічне здоров'я в Україні: обізнаність і ставлення», проведеного компанією InMind в січні 2020 року, лише 37% опитаних вважають себе достатньо обізнаними у питаннях психічного здоров'я. 69% респондентів вказують на недостаток інформації і прагнуть дізнатися більше. У той же час 79% вважають, що психічне здоров'е є серйозною і гідною уваги проблемою.

Перспектива реформи галузі психічного здоров'я

Одна з головних ініціатив сьогодні в Україні в галузі психічного здоров'я – чотирирічний україно-швейцарський проект «Психічне здоров'я для Украини» / Mental Health for Ukraine (MH4U). Ідея освітньої кампанії – донести до людей, що піклування про власне психічне здоров'я може мати позитивний вплив на багато аспектів нашого життя. Ми стоїмо на порозі змін, і це добра тенденція.

Сьогодні як ніколи ми отримуємо науково підтверджені дані про те, як покращити загальне благополуччя людини і її психічне здоров'я. Однак важливим кроком до зміни ситуації в Україні, я вважаю, має бути зацікавленість політиків і представників бізнесу. Можна ініціювати міжнародні проекти, які фінансуються західними фонтами. Однак ці проекти короткотермінові – 3–5 років. Вони завершаться – і що далі? Наукові дослідження повінні фінансуватися не лише західними фондами.

Здоров'е – це дещо більше, аніж відсутність хвороби, але це наявність оптимізму, позитивних емоцій, знання своїх сильних сторін і наявність сенсу життя

Найяскравішим прикладом того, як проходить впровадження психічного здоров'я у життя суспільства – це досвід видатного американського вченого Мартіна Селігмана. Він запропонував новий погляд на психічне здоров'е. Здоров'я – це дещо більше, аніж відсутність хвороби, але це наявність оптимізму, позитивних емоцій, знання своїх сильних сторін і наявність сенсу життя. Це не просто загальне визначення – кожне поняття було ретельно досліджено командою Селігмана. І ми сьогодні знаємо, що наявність сенсу, позитивний погляд на життя захищає від інсульту і захворювань серця (Circulation, 2013). У 2008 році генерал Джордж Віл'ям Кейсі запросив Селігмана в Пентогон і розповів про проблеми у армії США: посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), розлучення, депресія, залежності тощо. В результаті підхід Селігмана з покращення психічного здоров'я почали – і до цього дня застосовують в американській армрії. Було розроблено суворі наукові тести, які дозволили відслідкувати зміни, що відбулися. Бюджет подібної реформи психічного здоров'я склав $185 млн.

Висновок

Ми живемо у дивовижний час. Ми можемо змінювати нашу країну на краще. Я мрію про те, аби в Україні було більше щасливих людей, здорових або таких, які не бояться на роботі сказати про те, що у них осбесивно-компульсивний розлад (ОКР) або депресія. Одна моя клієнтка з частими панічними атаками розповіла про те, як її підтримують на роботі. Не засуджують або побоюються, але допомагають. Керівниця знає її ситуацію, розуміє і не звільнює. Через дедякий час моїй клієнтці стало краще і вона змогла продовжити свою роботу повноцінно. Потім вона зізналася, якою важливою була для неї підтримка колег. Нам важливо зрозуміти важливість і взяти відповідальність за своє психічне здоров'я. На рівні конкретної людини і країни в цілому. Не чекати допомоги зовні, але почати піклуватися про себе. Пам'ятайте, що психічне здоров'я – це не лише відсутність хвороби.
 


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!