Сексуальне насилля та зцілення

Сексуальне насилля та зцілення 24.05.2022

 Важливо шукати допомогу. Не залишайтесь наодинці.

Сексуальне насильство (СН) і допомога тим, хто постраждав від зґвалтування, є викликом для кожного з нас та надією на зцілення. В Україні від СН страждають не тільки дівчата і жінки, але й хлопчики і чоловіки. Денісова каже: «Вчора через пережите сексуальне насильство лише за годину звернулося 10 людей, з них 8 — зґвалтовані неповнолітні. Зокрема, двоє хлопчиків 10 років». 

Ось що треба знати про сексуально насильство під час війни та що ми можемо зробити: 

  1. СН — це зброя, яка використовується під час військових дій. Згідно Римського статуту Міжнародного кримінального суду від 2002 року, СН — злочин проти людства. 
  2. Метою СН є деморалізація населення, на яке чиниться напад, за допомогою засоромлення. Дослідження показують, що тіло також стає місцем війни. Наближення може розглядатися як вторгнення у особистий простір, а дистанція призводить до відчуття відкинутості. Відчуття сорому після СН є саме тим, що регулює всі соціальні зв’язки. 
  3. Деморалізація спричинена розривом соціальних зв'язків. Жертві зґвалтування соромно звернутися за допомогу, що народжує віддаленість. Важливо сказати, що СН це не тільки статевий акт, але і такі форми знущання, наприклад, як примус до роздягання, виконання різних наказів, як спонукають людину відчувати себе жертвою.
  4. Жінки частіше переживають ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) внаслідок СН: жінки — 10,4%, чоловіки — 5%. ПТСР — це порушення системи страху, коли, перебуваючи у стані жаху, безпорадності під час СН та після завершення дії загрози життю, стресові реакції «втекти або завмерти» продовжують функціонувати безперестанно.
  5. Загалом ціль СН та зґвалтування — це спроба руйнувати націю через відчуття жертви, як завжди має підкорятися супротивнику.

Що треба робити: 

1. Важливо шукати допомогу. Не залишатись наодинці. Говорити про себе та отримувати допомогу, яку ви хотіли б отримати. 

2. Не розглядати постраждалих від СН як жертв, які не можуть подбати про себе. Прийняття та турбота про постраждалих є зціленням для людини та суспільства.  

3. Важке питання про дітей, зачатих під час зґвалтування. В Австрії є закон про можливість аборту для постраждалих від СН. У Польщі аборт можна зробити лише після кримінальної справи, при чому жертва сама має довести, що пережила СН. Після війни в Югославії багато хто виступав за турботу про дітей, які народились від СН.

4. Видужання — це реальність. Ми можемо прийти до зцілення, знайти нові сенси, а потім допомагати іншим постраждалим. Джудит Герман розповідає про Сохаіл Абдулалі, яка пережила СН, а після зцілення почала допомагати іншим та вливала на закони відносно постраждалих від СН.

Одна жінка після СН сказала: «Найважливіше для мене — це перевага не таїтися та мати сміливість говорити. Раніше я думала, що люди розбіжаться з кімнати як пацюки, якщо я коли-небудь заговорю про це. Але, як виявилось, цього не сталося. Я знаю, як би відреагувала, якщо б мені про це сказали — мені б було дуже сумно за цю людину, тому впевнена, що зможу зберегти цей погляд».

 Якщо ви пережили сексуальне насильство і потребуєте допомоги, є онлайн-проєкт психологічної допомоги українцям, які постраждали від війни. Ми — українські психологи, дослідники, психотерапевти і психіатри — пропонуємо вам безплатну психологічну допомогу. Наша підтримка поруч! Напишіть, і ми обов’язково зв’яжемося з вами.

Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!