Тварини та війна

Тварини та війна 02.04.2022

Життя продовжується — ви це відчуєте. Не треба цього говорити. Просто прийде усвідомлення. 

Поділюсь нашим досвідом втрати тварини під час війни. 

Я не міг зрозуміти, чому мене так сильно вразила смерть нашого йорка Феї. Потім, коли переглядав відео з нею за останні дні, то зрозумів, що очі тварини говорять про все. Те, що тварина не може сказати, що з нею, ні лікарі, ні ми не можемо знати ії біль.

1. Будьте уважні, коли кажете близьким: «Та давай залишим цього кота… або собаку...» Ви не уявляєте, який біль це може завдати. Втрата тварин (особисто вимушена) може завдати дуже сильної психологічної травми (дивиться дослідження) і зруйнувати ваші відносини.

Я трохи пошукав про страждання тварин під час війни і виявив, що цей феномен довгий час досліджують. Наприклад, ось дослідження під час Першої і Другої світової війни, а ось тут виявили, що зайці вмирали від хронічного стресу.

2. За кілька днів після початку війни, коли ми виїжджали з Бучі, а потім з Ворзеля, в нас (точніше, у мене) була дилема, брати чи залишити тварин. Шиншила, кіт та собака. Шиншилу з великою кліткою ми залишили на опіку одній сім’ї, і це принесло багато страждань усім нам.

3. Кіт і пес по-різному реагували на війну. Фея, коли летіли вертольоти і були вибухи, завмирала, кішка пригиналась і втікала. Кішка і зараз, коли стукають двері, пригинається. 

4. Тварини позитивно впливають на людей під час воєнних дій. Було виявлено, що тварини різних порід ефективно допомагають при безлічі різних проблем із психічним здоров'ям, включаючи травми (Hunt & Chizkov, 2014), аутизм (Berry, Borgi, Francia, Alleva, & Cirulli, 2013), занепокоєння (Cortes, 2018), депресія (Souter & Miller, 2007), хронічний біль (Bradley & Bennett, 2015) та афазія (Macauley, 2006).

5. Феї стало погано. Ми відвезли її в лікарню і за 35 хвилин лікар повідомив, що вона померла. Сказали, що у неї були проблеми з серцем. Ми вважаємо, що це від перенесеного стресу. 

6. Плакати важливо для дітей і дорослих. Ми обіймали дітей. Потім два дні ходили і говорили й говорили про Фею. Софія вирішила кремувати тіло, і це для нас був ліпший вихід, ніж поховати її в чужій країні. 

7. Зараз і думати не хочеться про нову собаку. Розмовляли про втрату. Або тільки мовчали і плакали. Горе у дітей може переживатись від сміху до сліз. Одного вечора Софія не могла заспокоїтись до першої ночі, коли знайшла іграшку Феї. Знов плакали. 

8. Приходить відчуття, що ми нічого не повернемо. Прийняття та жаль. 

9. Прогулянка, розмова та мовчання допомагають. 

10. Потім ми починаємо «впускати» інших в наше коло горя. Діти кажуть, що допомагали друзі. З’является момент «переключения» на щось інше. Наприклад, робили якісь маленькі покупки. 

11. Не намагайтесь бути продуктивними. Нічого не вдасться. Дайте собі бути в моменті тут і зараз. 

12. Життя продовжується — ви це відчуєте. Не треба цього говорити. Просто прийде усвідомлення. 

Бережіть себе та своїх рідних, а також своїх тварин!

Які у вас історії про ваших улюбленців? Як війна вплинула на них?


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!