Якщо ваша дитина переживає депресію. Що робити? 

Якщо ваша дитина переживає депресію. Що робити?  22.08.2022

 

Є деякі складнощі в тому, щоб виявити депресію у підлітка:

 1. Депресія ховається за підлітковими поведінковими проявами. «Я хочу посидіти дома; я нікуди не хочу йти; я втомився; я хочу побути на самоті» — важко зрозуміти, що насправді лежить за цими фразами. Можливо, це підлітковий вік? — думаєте ви.
 2. Поганий настрій. Щоб ви не робили, ви чуєте від дитини: «Мені ничего не подобається...» Поганий настрій призводить до критики всього вокруг. Ви також можете подумати: можливо, це також підлітковий період?
 3. Підвищена дратівливість, соціальна замкнутість. «Мені не хто не подобається серед моїх друзів...» Якщо ви запитаєте у підлітка, чи є у нього друзі, то може виявитись, що їх немає.
 4. Дитина бачить своє майбутнє, але бачить його фантазійно. Майбутнє виглядає нереалістичним. 

Депресія для підлітка — це дуже непросте переживання. Іноді здається, що коли ви говорите з такою дитиною, то відчуваєте страждання. Спочатку ви чуєте оптимізм, а потім голос стає все тихішим й тихішим, в ньому з’являється розчавленість. Ви можете заставляти підлітка в депресії виконувати якісь вправи, щось читати, кудись йти, але потім ви відчуваєте, що тягнете його, а сам він не має енергії та бажання щось робити. Ви злитеся на нього, він на вас. Складність цієї ситуації в тому, що якщо ви не розумієте, як виглядає його депресія, ви зайдете в тупік.

Види депресії

Симптоми, викликані великою депресією, можуть відрізнятися від людини до людини. Щоб уточнити тип депресії у вашої дитини, лікар може використовувати один або кілька специфікаторів, що означає депресію зі специфічними ознаками. Ось кілька прикладів:

 • Тривожний дистрес — депресія з незвичним занепокоєнням або занепокоєнням щодо можливих подій або втратою контролю.
 • Меланхолійні риси — важка депресія з відсутністю реакції на щось, що раніше приносило задоволення і пов’язане з ранковим пробудженням, погіршенням настрою вранці, серйозними змінами в апетиті та почуттям провини, збудження або млявості.
 • Нетипові ознаки — депресія, яка включає здатність тимчасово підбадьорюватися щасливими подіями, підвищений апетит, надмірна потреба уві сні, чутливість до неприйняття та відчуття тяжкості в руках або ногах.

Що можно зробити, якщо ви помічаєте у підлітка депресію:

 1. Відмовтесь від своїх очікувань від дитини. Налаштуйтесь на те, що все не буде так просто, як зазвичай.
 2. Задавайте питання, та слухайте. Не займайтесь моралізаторством.
 3. Якщо підліток не говорить про свої страхи, це означає, що він вам не довіряє.
 4. Слухайте та спробуйте зрозуміти основний біль підлітка. Можно купувати різні речі для нього, але важливо почути, на що він скаржиться. Наприклад: «я відчуваю, що це несправедливо по відношенню до мене...»; «Мені боляче те, що...»; «Я ненавиджу…»
 5. Давайте тепло дитині. Підліток в депресії відчуває внутрішню замороженість. Важливо давати тепло без очікування. 

 

[продовження буде далі]

 


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!