Ігрова залежність: як її розпізнати і що робити

Ігрова залежність: як її розпізнати і що робити 11.09.2018

Опубліковано: НВ

В основі ігроманії лежить самотність, а це відсутність зв'язків і прив'язаності.

Моє знайомство з проблемою лудоманії, або потягом до гри, почалося приблизно три роки тому. Тоді до мене прийшла сім'я, в якій 24-річний син програвав великі гроші – за півроку він спустив на ігри суму, яку можна порівняти з вартістю непоганого автомобіля.

У таких історіях завжди багато болю. Тому хочу поділитися своїми знаннями заради профілактики проблеми, а також для допомоги тим, хто вже страждає від цієї залежності.

Проблема ігроманії двояка: є психологічний компонент і соціальний.

Психологічний аспект

Лудомания – ігрова залежність або компульсивна, азартна. Згідно із загальноприйнятим визначенням, суть розладу полягає в частих повторних епізодах азартної гри, які домінують у житті людини на шкоду соціальним, професійним, матеріальним і сімейним цінностям і зобов'язанням.

У нашій родині не було прийнято говорити про свої почуття. Я шукав спосіб, як можна було пережити щось особливе. Гра – той варіант, який мені був потрібен

Хто більше схильний до лудоманії?

 1. Ті, в чиїх сім'ях була заборона на вираження різних почуттів (образа, злість, гнів, радість). Одного разу один чоловік поділився зі мною: "У нашій родині не було прийнято говорити про свої почуття. Я шукав спосіб, як можна було пережити щось особливе. Гра – той варіант, який мені був потрібен".
 2. Ті, хто страждає від відчуття самотності. Оскільки доступ до почуттів був блокований, дитина в сім'ї розуміє, що не може говорити про все. Вона залишається сам на сам з важкими переживаннями. На кшталт того, як шлунок не може переварити певну їжу, психіка дитини також не може впоратися з болем. Людина, яка програла понад $5 тис. розповіла: "Я завжди переживав самотність. Мені складно говорити батькові про свої почуття. Я знаю, що йому це не було цікаво". Самотність – життя без зв'язку, ти один на надувному матраці посеред океану.
 3. Ті, в чиїх сім'ях заслуговували любов. Якщо дитині в сім'ї доводилося докладати зусиль до того, щоб довести батькам, а потім друзям, що його варто цінувати і з нею варто спілкуватися, тоді ставки – спосіб довести свою значущість. Якщо молодий хлопець переїде до Києва або будь-якого іншого великого міста, то у разі низької самооцінки він може відчути свою неповноцінність. "А раптом це можливість стати на ноги і довести дівчині і батькам, що у мене є гроші", – сказав мені якось молодий гравець.
 4. Ті, хто переживає травматичний досвід. Оскільки сформувалося блокування емоцій і це відкинуло людину до почуття самотності з прагненнями "я доведу", травматичний досвід підсилює фіксованість на невпевненості. Травма розколює наше психологічне "я" на багато частин. Тому створюється відчуття, ніби можна відігратися, вирушивши до місця, де роблять ставки.
 5. Ті, у кого сформувалося інфантильне мислення без наявності ієрархії власної системи цінностей. Їхнє життєве кредо – старань докладати мало, але отримувати багато. Інфантильність – особистісна риса гравців. Вона передбачає відсутність відповідальності, у них немає свого життя, вони не дають собі права на помилку. Дитяче бажання чуда служить передумовою для азарту. Інфантилізм призводить до розриву з реальністю.

Як бачимо, залежність від азартних ігор – проблема всієї сім'ї. Вирішувати цю проблему потрібно не одному, але всім разом.

Залежність від азартних ігор – проблема всієї сім'ї

Соціальний аспект

На жаль, немає точної статистики, скільки залежних від ігор людей є в Україні. Немає – тому що ці сім'ї соромляться говорити, що відбувається з їхніми дітьми і з ними. Також не ведеться статистика про випадки суїциду внаслідок ігор, погіршення психічного здоров'я. За статистикою, в місті з кількістю людей до 500 000 осіб, 5% залежні від азартних ігор. В Японії у вересні 2017 року 3,6% від  усього населення, тобто 3,2 мільйона осіб, залежні від ігор. Нідерланди – 1,9%, Франція – 1,2%.

Які симптоми залежності?

Якщо протягом року ви граєте, і збігається чотири описаних нижче симптоми, тоді можна говорити про залежність:

 1. Людину не відірвати від гри. Водночас його настрій різко змінюється під час відриву від гри. Стає агресивною, пригніченою, переживає депресивне відчуття.
 2. Соціальні зв'язки скорочуються, інтереси зводяться до одного, максимум двох. Наприклад, гра і дівчина, або просто гра.
 3. Зникає бажання спілкуватися з іншими людьми.
 4. Людина точно знає секрет виграшу. Це нова модель.
 5. Мотив гри завжди шляхетний для гравця, і він же слугує виправданням. Допомогти родині, мамі віддати гроші на операцію або батькові. Але за ним стоїть психологічна залежність.
 6. Знає, куди витратить гроші після виграшу.
 7. Емоційну захищеність переживає тільки під час гри. У перерві – невпевненість. У звичайному житті – нудно.
 8. Важко прийняти звичайну скромну реальність. Потрібно бути на висоті, а для цього потрібні гроші.
 9. Зароюляння грошей на роботі викликає сильний тиск і напругу. Хочеться отримати швидко і багато грошей.
 10. Почуття ейфорії від згадки про гру і від самої гри.
 11. Час не контролюється (у місцях для ігор немає годинників і вікон – створюється свій світ).

В основі лудоманії лежить самотність, а це відсутність зв'язків і прив'язаності

Як можна допомогти?

Якщо ви виявили у себе або у своїх родичів таку проблему, тоді важливо:

 1. Шукайте підтримку у фахівців, які використовують науковий підхід до лікування.
 2. Має бути згода самого пацієнта. Без його згоди лікування не може мати успіху.
 3. Встановити контроль над грошима, банківськими картками та виписками за кредитними рахунками.
 4. Поясніть залежній людині, що ви шукаєте допомогу собі, оскільки його гра впливає на вас.
 5. Групова психотерапія або група самодопомоги може бути ефективною у разі роботи над прихованими внутрішніми конфліктами, дитячими травмами.
 6. Медикаментозне лікування.
 7. Родичам важливо продовжувати вірити у страждання залежного, бачити його позитивні риси.
 8. Важливо визнати всій сім'ї проблему. Це спільна, сімейна проблема і долати потрібно разом.
 9. Використовуйте реабілітаційні центри.
 10. Не чекайте негайного відновлення і вирішення проблеми. Говоріть собі: "На все потрібен час, і ми почали рухатися в лікуванні".

Важливо пам'ятати, що в основі лудоманії лежить самотність, а це відсутність зв'язків і прив'язаності. Допомогти людині може відновлення здорової прихильності. Участь у житті залежного повертає його до життя.

Читайте також: Жахи азартних ігор. Чим загрожує легалізація грального бізнесу


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!