Як зберегти своє психічне здоровье після виборів? Рефлексія після єфіру на НВ з Ілоной Довгань

Як зберегти своє психічне здоровье після виборів? Рефлексія після єфіру на НВ з Ілоной Довгань 22.04.2019

Як зберегти своє психічне здоров'я після виборів? Рефлексія після єфіру на НВ з Ілоною Довгань.

Наступного дня після вирішального дня виборів президента України мене запросили в ефір Новое Время. Я поділився своїми роздумами і дав практичні поради, як впоратись зі стрессом.

  1. Ми ще раз після виборів зрозуміли, що живемо в світі непередбаченності. Зігмунт Бауман якось сказав, що зміни не мають спрямованосты, відповідно, майбутнє є непередбаченим. Течія часу як якість субстанції — це все, що ми маємо.
  2. Тривога — це результат фрагментарного мислення. Наш мозок не встигає обробляти великі обсяги інформації. Зараз одна газета «Нью-Йорк Таймс» містить стільки інформації, скільки знали люди у 18 ст. Фрагментарне сприйняття інформації фрагментує й нашу ідентичність, робить її теж фрагментарною. Різні знання створюють невпевненність.
  3. Поняття «interregnum» італійского філософа Антоніо Грамши має актуальність сьогодні. Interregnum – це стан невпевненності, старі інструменти/стратегіі не працюють, а нові не дооформилися. Коли руйнуються зовнішні опори, треба створювати внутрішню міцність як укріплення внутрішнього полюсу особистості, формувати її автономію.
  4. Важливіше працювати над тим, як виробити особистісну стійкість до обставин. Вже багато років психологи розробляють такі концепції, як: поняття resilience (стійкість), - hardiness (життєстійкість), - invulnerable child (невразлива дитина), - resourcefulness (ресурсність), - mental toughness (моральна стійкість).
  5. Поляризація думок, криза очікування під час виборів, стрес на екзистенційному рівні мають зробити нас сильнішими.

Практичні поради:

  1. Якщо важко справитись зі станом стресу, пошукайте можливість подбати про себе. Дайте відповідь собі на питання: Що я хочу зараз робити? Що мені подобається робити?
  2. Подбайте про своє тіло: спорт, прогулянка, відпочинок з родиною, сон.
  3. Якщо багато часу проводите у соцмережах, поставте собі обмеження хоча б 4—5 годин не дивитися в інтернет. Пам'ятайте: ми постійно хочему зібрати мозаїку, усю картину того, що відбувається, але це не можливо. Ви знаете лише якусь частину, це нормально.
  4. Займіть якусь чітку позицію. Наприклад: «Все, рішення вже є. Що я можу робити далі? Я можу працювати. Робити свою справу». Позиція — це те, як я вирішую проводити час, що робити. Мене не несе кудись цей інформаційний потік. Я його контролюю.
  5. Пам'ятайте, що у вас є свої цінності. Цінності — це те, що рухає вас уперед (або рухало). Цінності зміцнюють мій персональний поліс ідентичності, а з цього складаєтся суспільство.

Якщо вам важко спати протягом тижня або півтора, якщо ви відчуваете, що не контролюєте ситуацію і ви самі не впораєтесь зі стрессом, тоді треба звертатись до фахівця-психолога або психотерапевта. Можливо, ця ситуація стала тригером для особистих переживань у вашему житті, тоді треба вирішувати ці питання.

Набирайтеся сил та внутрішніх ресурсів, дбайте про себе і про своїх близких — і тоді ви зможете впоратися зі стрессом.


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!